دانشنامه ناریا
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷
تاریخ امروز:
نوشته ها:
پیام مدیر:
در صورتی که مطلب مورد نظر خود را در ناریا پیدا نکردید از جستجوگر سایت برای یافتن آن تلاش کنید.http://www.nariya.ir/wp-content/uploads/2012/03/amirsalehi_nariya.jpg

به نام خدا

آغاز سال جدید خورشیدی، سال ۱۳۹۱ و همین طور فرا رسیدن عید باستانی نوروز را به همه ایرانیان و پارسی زبان عزیز و هموطنان خوبم در ایران و دیگر نقاط جهان تبریک میگویم.

اینجانب، امیرصالحی به عنوان مدیر سایت ناریا (دانشنامه ناریا) لازم دانستم تا آغاز سال جدید را به تمام بازدیدکنندگان محترم ناریا و همراهان عزیز این سایت، شادباش گویم.

امیدوارم سال جاری، سالی پربرکت و سال خوشی برای شما باشد. هر چند این آرزو ها برای یکدیگر، سال هاست که همچو افسانه ای تبدیل شده است و می توان این را به سادگی درک کرد که دیگر ایرانیان مدت هاست که سالی پربرکت و خوش نداشته اند.

با تمام این تفاسیر ما به عنوان ایرانی و پارسی می کوشیم تا با دست های خالی خود و با گونه ای که حتی پشتوانه اصلی ما دیگر پشتیبان ما نیست خود بکوشیم و تلاش کنیم تا زندگی خود را آباد سازیم و اگر بخواهیم می توانیم جهان را شگفت زده کنیم. زیرا که ما ایرانیان به شگفتی ساختن عادت داریم. اما آیا دیگر مردی همانند کوروش کبیر از سرزمین پارس متولد میشود که جهان را رنگ و بوی ایرانی دهد؟ پاسخ به این سوال کمی مشکل است و جای اندیشیدن بیشتری دارد.

درپی آغاز سال جدید ناریا را خانه تکانی و تغییراتی اساسی دادیم که از جمله آن تغییر پوسته سایت بود. روند برنامه نویسی و همین طور رابطه کاربر با سایت به فناوری CSS3 و به تبع آن به HTML5 تغییر یافت و این بدین معناست که کاربران و بازدیدکنندگان عزیز برای مرور سایت می بایست از مرورگرهایی استفاده کنند که این فناوری های قدرتمند تحت وب را پشتیبانی کنند. لازم به ذکر است مرورگر اینترنت اکسپلورر این فناوری را پشتیبانی نمیکند و تنیجه آن عدم نمایش صحیح سایت در این مرورگر ضعیف می باشد.

لذا لازم میدانم مرورگر های قدرتمندی چون موزیلا فاریرفاکس، گوگل کروم و اُپرا را که این ویژگی را با بهترین کیفیت پشتیبانی میکنند برای مرور سایت های اینترنتی، مخصوصا ناریا معرفی کنم.

از دیگر تغییرات سایت در نسخه ی جدید، این بود که سعی کردیم واژه های بیگانه، مخصوصا واژه های تازی را تا میتوانیم از سایت حذف کنیم و در پی آن واژه های پارسی را جایگزین آن کنیم.

مانند واژه هایی چون : “خروج” که جایگزین “برونرفت” شد، “مطالب” > “نوشته ها” ، “نظرات” > “دیدگاه”، “تبلیغات” > “آگهی ها” و بسیاری دیگر …

حدود ۹ ماه است که ناریا شروع به فعالیت کرده و آغاز و پیشرفت نسبتا خوبی داشته است. در روزهای فعالیت خود هر روز پیشرفت داشته و مدام کامل تر شده و اگر خدا بخواهد میشود. اتفاقاتی در این مدت فعالیت برای ناریا افتاد که به برخی از آنها اشاره میکنم.

سایت ناریا در روز ۱۷ بهمن ماه سال ۹۰ به صورت اشتباه و کاملا ناگهانی از طرف اینترنت جمهوری اسلامی ایران مسدود شد. ( به دلیل مسدود سازی واژه ای نمیتوانم کلمه انگلیسی واژه مسدود را به کار ببرم). پس از نامه نگاری با پایگاه سایت که ایجاد مشکل کرده بود و پرسیدن دلیل این مسئله، آنها تغییرات و تعمیرات کلی را بهانه این مسئله کردند. در صورتی که از هیچ کدام از وبمسترهایی که دچار این مشکل شده بودن هیچ نوع عذرخواهی انجام نشد. بگذریم …

در روز ۲۴ بهمن ماه یعنی درست یک هفته پس از آن اتفاق قبلی بار دیگر یکی از نوشته های سایت ناریا، مسدود شد. پس از ارسال ایمیل به آنها، کارگزار این بار مسدود سازی واژه ای را دلیل این اشتباه بیان کرد. راه عدرمانی هم برای آن نداشت. بنده هم سر سازگاری گرفتم چرا که مسئولین در این حوزه (اینترنت) به فهم کافی نرسیده اند و این گونه که مشخص است هیچ وقت هم به آن نخواهند رسید.

اما ماجرای این نوشته چه بود؟ اگر به تاریخ این نوشته دقت کنید، می بینید که این تاریخ همزمان با یکی از جشن های غربی ها می باشد ( باز هم در اینجا به دلیل مسدود سازی واژه ای،نمیتوانم نام این جشن را ببرم) که به صورت خودکار نام آن مسدود میشود. میخواهد نوشته خوب باشد میخواهد بد …
در این نوشته تلاش کرده بودم تا بگویم این فرهنگ، فرهنگ غلطی می باشد و ما ایرانیان جشنی دیرینه تر و حقیقی تر داریم به نام سپندارمذگان یا اسفندگان، اما …
این ضرب المثل ایرانی به صورت کامل بیانگر حال بنده بود : خواستیم ثواب کنیم، کباب شدیم …

در پی این اتفاق بنده به ناچار نوشته مورد نظر را از روی سایت حذف کردم، هرچند مورد استقبال قرار گرفته بود. شاید همین نوشته ای که در حال خواندن آن هستید به سادگی بیانگر آن باشد که با صاحبان وب یا اصطلاحا وبمسترها برای ایجاد و انتشار مطالب در محیط اینترنت ایران، چقدر دغدغه و ممیزی داریم. بار دیگر بگذریم …

مثل اینکه این اتفاق ها برای ناریا بس نبود …
در بامداد روز چهارشنبه ۲۴ اسفندماه ۹۰ ، حدودا ساعت ۲۴ نیمه شب و بود که سایت ناریا دچار اختلال کلی در دسترسی و ارتباط به سایت شد و با خطای ۴۰۳ روبرو شد. پس از نامه نگاری با مسئولین سرویس هاستینگ سایت ناریا، دلیل این قطعی را استفاده بیش از حد از منابع سرور و فشار به پردازنده سرور بیان یا بهتر بگویم، بهانه کردند. این اختلال پس از صحبت های فراوان در ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه برطرف شد. حدودا در این اختلال، ناریا ۱۰ ساعت در دسترس نبود.

این بخش کوچکی از اتفاقات اخیری بود که برای ناریا اتفاق افتاد. با وجود تمام این موانع و مشکلات، هنوز میکوشیم و تلاش میکنیم تا برای مردم خود از بهترین ها باشیم و این باعث افتخار ماست. به یاری خدا در زمانی دیگر نوشته کاملی از زندگی ناریا برای شما مینویسم.

نارنیا نه … نـاریـا
به دلیل شباهت واژه ی ناریا با واژه نارنیا که ظاهرا یک فیلم سینمایی بوده است بسیاری از بازدیدکنندگان عزیز و کاربران محترم سایت، نام ناریا را با این نام اشتباه میگیرند. برای همین لازم دانستنم که بگویم نام درست سایت ناریا با تلفظ Nariya می باشد.

ناریا به چه معناست؟
در این مدت که ناریا فعالیت میکند بسیاری از بازدیدکنندگان و کاربران با ارسال ایمیل و یا دیدگاه های خود پرسیدند که واژه ناریا به چه معناست؟ البته پرسیدن این سوال کاملا منطقی می باشد چرا که این نام جایی ثبت نشده و برای اولین بار توست ما به کار گرفته شد. پاسخ به این سوال هم آسان است. شاید برای شما جالب باشد، اگر نویسه های (حروف) کلمه ایران را برعکس کنید و از پایان به اول بنویسید، خواهید دید که واژه ناریا تشکیل میگردد.

از اینکه لحظاتی خواننده نوشته های من بودید، سپاس گذارم. بار دیگر آغاز سال جدید را از طرف خودم، دوست خوبم امیرصادقی و سایت ناریا، به شما و خانواده محترمتان تبریک میگویم. همینطور سال بهتری را برای شما و ایران آرزومندم اما باید بدانیم که تنها آرزو کردن کافی نیست، بلکه تلاش هم نیاز است. اگر بخواهیم، میتوانیم …

با سپاس فراوان
امیر صالحی – مدیریت سایت ناریا

شادی در ۱ - فروردین - ۱۳۹۱

۱۲ دیدگاه تاکنون

 1. نسرین گفت:

  جناب آقای صالحی من هم سال ۱۳۹۱ را به شما تبریک میگویم و امیدوارم سال خوبی داشته باشین

 2. Ehsan گفت:

  ســال نووووووو مبارک

 3. saeed گفت:

  ای جان به اسم سایتتون تا حالا دقت نکرده بودم
  سال نو مبارک

 4. rahim گفت:

  سلام امیر جان
  بنده هم سال نورو خدمت شما وبازدیدکنندگان محترم سایت واقعا یکت تبریک میگم وامیدوارم سال خوبی رو همراه خانواده محترم آغاز کرده باشین.
  امیر جان بنده هم البته نه مثل شما حرفه ای،تو زمینه وب فعالیت دارم و باور کنین هر موقع رو سایت خودمم یه سری هم به سایت فوق العادتون میزنم و این مشکلاتی که برای وب سایتتون مطرح کردین همه شو درک میکنم و میدونم چی میکشین والبته مطمئنم که خیلی از مشکلات رو بیان نکردید،خواستم اینو بگم که آقا امیر تا هست… همینطور خواهد بود.پس چاره ای جز خود داری نیست.موفق باشین

  • امیر گفت:

   زنده باشی رحیم جان شما از اساتید ما هستین … از اینکه منت گذاشتید و اومدین ممنونم
   خوشحالم کردی. ان شاالله که همیشه سربلند باشی

 5. امیر صادقی گفت:

  من هم به عنوان دوست امیر که واقعاً تازه فهمیدم چه زحمتی میکشه سال نو رو به همه ی پارسی زبانان تبریک می گویم

 6. sajjad گفت:

  با درود بیکران / نوروزتان خجسته باد / دوست گرامی ما برای لینک کردنه شما حاضریم حالا شمارو دیگه نمیدونم / اگه مایل بودید مارا با نام سایت تفریحی دردونه لینک کنید و سپس بفرمایید با چه نامی لینکتان کنیم اگر نه هم که پیروز باشید .

پاسخ دادن


بک لینک